Meteority jsou kameny, které na svých drahách míjejí Zemi. Jsou to zbytky po vytvoření Sluneční soustavy, některé ale pocházejí z Měsíce a Marsu.

Mezi planetami se nachází podivuhodné množství různého kosmického smetí. Materiál, který zbyl po vytvoření planet, prach zanechaný kometami, atd. K popisu tohoto materiálu používají astronomové tři podobná slova: meteoroid, meteor a meteorit. Meteoroid je kus kamene nebo prach v kosmickém prostoru. Země je soustavně bombardována tělesy v rozmezí velikosti smítka až po balvany vážící několik kilogramů. Ty vstupují do atmosféry rychlostí 60 000 km/ h i více. Třením o vzduch se tyto částice zahřívají a žhnou. Meteor je viditelná stopa na nebi, zanechaná tělesem, jež shořelo po vstupu do atmosféry. Meteoroid, který dopadne na povrch Země je meteorit.

Meteorické roje

Nejsilnější meteoritické roje jsou každoročně mezi 10. – 14. srpnem. Při nejpříhodnějších podmínkách mohou dosáhnout až 75 meteoritů za hodinu. Ostatní meteorické roje v průběhu roku jsou znázorněny na nákresu. Modře jsou vyznačeny noční roje a žlutě denní.

jméno viditelnost maximum
Quadrantidy 1.-5. leden 3.leden
Eta Aquaridy 19.4.-28.5. 3.květen
Delta Aquaridy 8.7.-19.8. 28.červenec
Perseidy 17.7.-24.8. 12.srpen
Orionidy 2.10.-7.11. 21.říjen
Geminidy 7.-17.prosinec 14.prosinec


komety planetky vznik Sluneční soustavy